Παρασκευή 16 Ιουλίου 2010

20 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ

Την πιο λαμπρή εμφάνιση της Ιστορίας του στα πανελλήνια πρωταθλήματα έκανε η ομάδα του Γυμναστικού Ναυτικού Ομίλου Σαλαμίνας στο 20Ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κανόε Καγιάκ. Η ομάδα του Γυμναστικού Ναυτικού Ομίλου Σαλαμίνας συνδύασε χρυσά μετάλλια, πληθωρικότητα στα μετάλλια σε όλες τις κατηγορίες και ποιότητα στους χρόνους επιδόσεων. Κατέκτησε συνολικά 12 μετάλλια ,3 χρυσά,2 αργυρά και 7 χάλκινα μετάλλια σε ένα Πρωτάθλημα με υψηλό επίπεδο και 241 αθλητές από όλη την Ελλάδα.Συμμετείχε με την μεγαλύτερη ομάδα της 10ετούς ιστορίας του με 20 αθλητές και αθλήτριες.Επισημαίνεται ότι οι αθλητές του ΓΝΟΣ έδειξαν αγωνιστικότητα και μαχητικότητα και κατέκτησαν 4 μετάλλια στα μονοθέσια Κ1 δείχνοντας υψηλή ποιότητα σε μονάδες ,4 μετάλλια στα διθέσια καγιάκ και 4 μετάλλια στα τετραθέσια καγιάκ δείχνοντας υψηλή ποιότητα σε συνεργασία ,ομαδική δουλειά και συγχρονισμό.Από τα 12 μετάλλια 5 κατακτήθηκαν στην κατηγορία εφήβων και 7 στην ανδρική κατηγορία που καταδεικνύει τις υψηλές προοπτικές της ομάδας και την ισόρροπη αναλογία διακρίσεων και κατηγοριών.Εξαιρετικές εμφανίσεις έκαναν ο Θωμάς Παπαδάς στο μονοθέσιο καγιάκ 1000μ ανδρών όπου κατέκτησε την 3η θέση και επιλέχθηκε για το Πανευρωπαικό Πρωτάθλημα νέων που θα διεξαχθεί στη Μόσχα ,Ο Διολής Παναγιώτης στα αγωνίσματα του μονοθεσίου καγιάκ 1000μ και 500μ όπου κατέκτησε δύο χάλκινα μετάλλια αντίστοιχα,ο Θεόδωρος Νοτάρογλου στο μονοθέσιο καγιάκ 200μ ανδρών όπου κατέκτησε την 3η θέση.Οι διακρίσεις είχαν συνέχεια με 3 χρυσά μετάλλια στα διθέσια Κ2 1000,Κ2 500 και Κ2 200μ ανδρών από τους Απόστολο Παπανδρέου και Θωμά Παπαδά ,και από τους Απόστολο Παπανδρέου και Θεόδωρο Νοτάρογλου.Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Παναγιώτης Διολής και Νικόλαος Παπαδάκης στο Κ2 200μ στην κατηγορία εφήβων.Επιπρόσθετα τα 4 μετάλλια στα τετραθέσια τα κατέκτησαν οι Σακελλαρίου,Τούτσης,Παπαδάκης,Τρίγκαλας, στο Κ41000μ ανδρών (χάλκινο), Σακελλαρίου , Τρίγκαλας , Παπαδάς, Παπανδρέου Κ4 500μ ανδρών (ασημένιο) ,Ανδριανός ,Παπαδάκης ,Διολής, Δραγώνας.Κ4 1000 Εφήβων(ασημένιο), Ανδριανός ,Παπαδάκης ,Διολής,Παρθένης(χάλκινο).
Οι κόποι των προπονητών Απόστολου Παπανδρέου και Γιώργιου Μπεγέτη αμείφθηκαν με το παραπάνω καθώς η ποιότητα των αθλητών και των επιδόσεών τους έδειξαν και την αρτιότητα των προπονητικών προγραμματων και των τεχνικων παρεμβάσεων.Ιδιαίτερα ικανοποιήμενοι ήταν ο Αντιπρόεδρος και έφορος Κωνσταντίνος Αντωνίου που συνόδευσε την ομάδα και ο Πρόεδρος Γεώργιος Ανδρέου καθώς και σύσσωμο το Δ.Σ. του Γυμναστικού Ναυτικού Ομίλου Σαλαμίνας.
Το Δ.Σ. οφείλει να ευχαριστήσει το Δήμαρχο Σαλαμίνας Σπύρο Σοφρά για την διάθεση του Δημοτικού Λεωφορείου καθώς και για την οικονομική ενίσχυση που προσέφερε: